Gyógypedagógia és egészségügyi menedzsment – mit rejt ez a két szak?
A gyógypedagógia és az egészségügyi menedzsment két különböző, mégis izgalmas terület, amely számos lehetőséget kínál azoknak, akik ezt az utat választják. Hordósi Kinga a Széchenyi István Egyetemen szerzett alapdiplomát gyógypedagógus-logopédus szakon, majd az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán folytatta tanulmányait gyógypedagógia-tanár mesterképzésen. Méhes Brigitta egészségügyi szervező alapszakon tanult a Semmelweis Egyetem és a Metropolitan Egyetem közös képzésén, majd a Széchenyi István Egyetem levelező tagozatán szerzett mesterdiplomát vezetés és szervezés szakon (amiről a következő számunkban fog mesélni). Őszintén beszélnek az egyetemi éveikről, a legnagyobb meglepetésekről, a szakmájuk szépségeiről és nehézségeiről, hogy azok, akik hasonló pályán gondolkodnak, valós képet kapjanak arról, mi vár rájuk.
Hogyan kell elképzelni ezt a szakot?
H. K.: Az Alapdiplomámat gyógypedagógus-logopédus szakon szereztem Győrben, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karán. Ezt követően mesterdiplomát szereztem gyógypedagógia-tanár szakon Budapesten, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán. Jelenleg is logopédusként dolgozom. A logopédia szak egy nagyon összetett és sokrétű képzés, több területtel foglalkozik. Az elméleti tudás mellett rengeteg gyakorlati tapasztalatot is szereztem, ami elengedhetetlen a hivatás gyakorlásához. Meglepett, hogy milyen összetett a beszéd és a kommunikáció működése, és hogy mennyire egyéni minden terápiás folyamat. A logopédia nem csupán a beszédhibák javításáról szól, hanem sokkal mélyebb.
M. B.: 2018-ban felvételt nyertem a Semmelweis Egyetem és a Metropolitan Egyetem közös képzésére, az Egészségügyi szervező szakra, egészségturizmus specializációval. A képzés akkoriban csak levelező tagozaton indult, és 7 félévből állt (jelenleg ezt már megváltoztatták: nappali tagozaton indul és csak angol nyelven). A levelező képzés minden egyetemen más és más felépítésű. Ami meglepő volt számomra, hogy minden hónapban egy teljes hetet az egyetemen kellett tölteni, ami megnehezítette a munka világában való elhelyezkedést.
Milyen tárgyakkal ismerkedtél meg?
H. K.: Nyelvészeti tárgyak (fonetika, fonológia, morfológia), orvosi ismeretek (neurológia, anatómia, élettan), pszichológia (fejlődéspszichológia, kognitív pszichológia), gyógypedagógia (olvasás- és írászavarok, kommunikációs zavarok), valamint terápiás módszertan. Emellett speciális tárgyak is voltak, mint például a diszfónia terápiája, a hadarás és dadogás kezelése, a nyelvi fejlődési zavarok diagnosztikája és terápiája.
M. B.: Ez a szak egy átfogó alapot ad az egészségügyi ismeretek mellett a menedzsmentről is. Az évek alatt tanultunk prevenciót és rehabilitációt, kórélettant, mentálhigiénét, volt piackutatás, projektmenedzsment, betegút szervezés, de az etikai és jogi ismeretek sem maradtak le a kötelezően teljesítendő tantárgyak listájáról.
Mire készüljön fel az, aki ide jelentkezik?
H. K.: Akit érdekel a nyelv, a kommunikáció, az emberi fejlődés és szeretne segíteni másoknak, annak ez a szak kiváló választás. Fontos a türelem, empátia, a jó megfigyelőképesség, gyermekszeretet, játékosság, kitartás és bíztatni tudás. Nem ajánlom annak, aki nehezen találja meg a közös hangot az emberekkel, illetve ha valaki kizárólag elméleti munkát szeretne végezni.
M. B.: Azoknak ajánlom, akik szeretnének megismerni más kultúrákat, akik nyitottan állnak az alternatív gyógyászathoz és segíteni szeretnének az embereken úgy, hogy nem kizárólag a hagyományos gyógyászatban látják a megoldást. Annak a hallgatónak nem ajánlom, akinek nem jó a problémamegoldó képessége, és aki nem rajong a reáltantárgyakért és a szervezkedésért.
Mik a legérdekesebb dolgok, amiket az egyetemi élet során tanultál?
H. K.: Az egyetemen megtanultam, hogy a fejlődés soha nem egyenes vonalú, minden gyermeknek megvan a saját üteme. A logopédia nem magányos szakma, megtanultam, hogy az igazi eredmények sokszor akkor születnek, ha képesek vagyunk hatékonyan együttműködni másokkal. Nem elég csupán a saját tudásunkra támaszkodni, hanem fontos megérteni mások nézőpontját, együtt keresni a megoldásokat. Minden összefügg mindennel. Amennyire bonyolult szerkezet az emberi test, annyira egyszerű és logikus is. Nem szabad egy oldalról nézni a problémát, mert a testünk egy csodálatos szerkezet és minden apró részletnek meg van a szükségszerű szerepe. Például a nyelv hatalmas erővel bír és a nem megfelelő működése óriási változásokat képes véghez vinni, amelyeknek akár látható következményei is lehetnek. Ha nem működik megfelelően, azt az egész rendszer megérzi.
M. B.: Az első félév a legnehezebb. Sok a papírmunka, sok a tölteléktantárgy és még több a megválaszolatlan kérdés. A jó hír viszont, hogy a tanárok és az ügyintézők segítőkészek, így minden kérdésre előbb vagy utóbb válaszolnak. Legfontosabb tanács: MINDEN megoldódik így vagy úgy, de a lényeg, hogy minden úgy alakul, hogy az végül nekünk a legjobb legyen. 🙂 Amint felvételt nyertek bármilyen szakra, érdemes már akkor egy csoportot létrehozni, ahol segíthetitek egymást, megoszthatjátok a tapasztalatokat és eligazodhattok a NEPTUN rendszerben (ez volt az első akadály). Egy ilyen közösség hatalmas könnyebbséget jelenthet az első félév kihívásai során!
Kérlek mondj egy nyakatekert kifejezést, amit a suliban tanultál:
H. K.: A bifid uvula (kettéágazó nyelvcsap) veleszületett eltérés. Egy ilyen aprónak tűnő anatómiai eltérés is nagy hatással lehet a beszédhangképzésre és a rezonanciára.
+ Nyelvlökéses nyelés (Orofaciális Myofunkcionális Diszfunkció – OMD) – A helyes nyelés során a nyelv a kemény szájpadláshoz simul, a hegye pedig enyhén a felső elülső fogak mögött pihen. Ezzel szemben a nyelvlökéses nyelés során a nyelv a fogak közé nyomódik, ami apró, de ismétlődő nyomást gyakorol rájuk, és hosszú távon elmozdíthatja őket a helyükről, deformálhatja az állcsontot.
M. B.: A thalasso terápia a tenger gyógyító erejét használja fel a testi-lelki regeneráció érdekében. Napjainkban a tengerparti üdülőhelyek nemcsak kikapcsolódást, hanem gyógyászati kezeléseket is kínálnak. A terápia során egyidejűleg alkalmazzák a tengervíz jótékony hatásait, az iszapfürdőt, valamint a tengeri klíma terápiás előnyeit. Csökkenti a stresszt, erősíti az immunrendszert, a sós víz tehermentesíti az ízületeket, segít az ekcéma és az allergiás bőrpanaszok enyhítésében, jótékonyan hat a szív- és érrendszerre, reumatikus fájdalmakra.