Legyen szép napod! – avagy néhány fontos szó a fényvédelemről | Csajos
Ugye ti is emlékeztek még a 2000-es évek első pár évére, amikor óriási divat volt a szolibarna bőr és tömegek töltöttek napágyakban negyed-vagy félórákat azért, hogy a bronz árnyalataiban pompázzanak? Napjainkra már tudjuk, hogy a szolizás nem hogy nem egészséges, de egyenesen bőrroncsoló hatású, sőt, a túlzásba vitt pirítás akár bőrrák kialakulásához is vezethet. Mivel az idei nyári szezon hamarosan berobban, így az alábbiakban néhány hasznos infót és tippet osztok meg a fényvédelemmel és a pigmentációval kapcsolatban.
Nem csak nyáron fontos
Ahhoz, hogy a bőrünket megóvjuk a napsugárzás káros hatásaitól, szükséges egy jó minőségű fényvédő krémet beszereznünk, amelyet egész évben alkalmazhatunk. A luxusmárkák és a drogériás termékek közt nagy árkülönbség van, annak ellenére, hogy egy olcsóbb termék is ugyanazt a feladatot képes ellátni. Figyelemreméltóak a koreai márkák termékei, amik csúcsvédelmet biztosítanak amellett, hogy elérhető áron beszerezhetőek. A kiválasztásnál legyen az elsődleges szempont a teljeskörű (UVA + UVB) védelem és az 50-es faktorszám (a 15-20-faktoros termékek teljesen haszontalanok). A fényvédőt az arcápolási rutin utolsó lépéseként kell alkalmazni, ha pedig sok időt töltünk a szabadban, úgy a nap folyamán, néhányszor újra is kell kenni. Ehhez nyújtanak segítséget az utazó kiszerelésű termékek, krémek, fluidok és rudacskák, amelyeket egyszerűen applikálhatunk újra, akár smink fölé is.
Pigmentáció és okai
A pigmentáció a bőr természetes folyamata. A bőrben található pigmentsejtek határozzák meg a bőrszínt, tehát biológiai értelemben, megkérdőjelezhetetlen a szerepük. A pigmentsejtek életünk során folyamatosan termelődnek, ha azonban túlságosan felszaporodnak, sötét színű pigmentfoltokat, szeplősséget okoznak, amely elsősorban egy esztétikai probléma. A fokozott napozás, szoláriumozás felgyorsítja a pigmentációs folyamatot, ezért is fontos védekezni ellene. Fontos kiemelni, hogy némely gyógyszer és hatóanyag kifejezetten fényérzékennyé teszi a bőrt, ezért is fontos a betegtájékoztatót áttanulmányozni és annak megfelelően ellensúlyozni a nem kívánt mellékhatásokat.
Az ott egy pigmentfolt?
Hogyha a fényvédelem nem elégséges, az arcbőrön hamar megjelenhetnek a szeplők és pigmentfoltok, amelyek csúfíthatják az egységes bőrképet. Amellett, hogy ilyenkor a fényvédőt hatékonyabbra kell cserélni, alkalmazhatunk speciális, folthalványító összetevőket is, amelyek rendszeres használata mellett csökkenthetjük a pigmentáció látható jeleit. Érdemes bevetni az azelainsavat, édesgyökér-kivonatot, C-vitamint, arbutint vagy újgenerációs peptideket tartalmazó készítményeket – persze kíméletesen beépítve a rutinba, türelmesen figyelve, hogy meghozzák-e a kívánt eredményt.
Emellett fontos olyan összetevőt is beemelni a napi ápolásba, amely eleve arra szolgál, hogy „kipörgesse“ a feleslegesen képződő pigmentanyagot a bőrből, pl. AHA-savak vagy retinol. A legjobb, ha egy szakképzett kozmetikussal konzultálod a rutinod felépítését, aki a bőrproblémáidnak, bőrtípusodnak megfelelően, személyre szabottan ad majd tanácsot.
Megelőzni? Hogyan?
Természetesen a leghatékonyabb védekezési mód a káros napsugárzás ellen, ha a legforróbb órákban egyáltalán nem mész a napra, ha pedig igen, akkor a fényvédő mellett minél nagyobb testfelületet takaró ruházattal, fejfedővel véded magad. Sajnos a huszonöt fokos nyarak immár csak a kellemes nosztalgiában léteznek, ez pedig azt jelenti, hogy érdemes fokozni a fényvédelmet, a káros hatások megelőzésének érdekében. Az újgenerációs fényvédő termékek piacán számos újdonság jelenik meg, ezért érdemes figyelni az aktuális kínálatot és tesztelni, hogy melyik termék napi használata a legkomfortosabb számunkra. Sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb ugyanis a megelőzést szolgáló fényvédelembe, mint az utólagos és igen költséges, helyreállító gépi kezelésekbe fektetni.