Erdély a történelmünk és a kultúránk bölcsője

Reklám

FOTÓK: SZABÓ PÉTER PÁL, ARCHÍV

Az interjú címének akár ez is lehetne a folytatása – …és nem utolsósorban a gyönyörű táj! Beszélgetésünk Hölgye Richárddal, az erdélyi kirándulások szervezőjével a múltról és a jelenről. 

Ricsi, kezdésképpen megkérlek arra, hogy mutatkozz be a KlikkOut olvasóinak!

Hölgye Richárd vagyok, a beszélgetésünk apropója pedig a Kirándulások Erdélybe Csallóközből nevű utazási irodánk, amely immár tizenhárom éve működik. Tizenhat-tizenhét éve jártam először Székelyföldön, méghozzá egy családi kirándulás alkalmával. Három családdal összebarátkoztunk, azok három fiútagjával pedig nagyon közeli barátok, komák lettünk. Székelyföldön nagyon elterjedt a komaság fogalma. Ez azt jelenti, hogy amikor kisgyermek születik egy családba, nem az örömszülők választják ki a keresztszülőket, hanem a legjobb barátok kérik saját magukat keresztszülőnek. Ha hét-nyolc keresztapa jelentkezik, akkor a szülőknek nem kell közülük választaniuk, hanem az összes a gyermek keresztszülője lesz. Így eshet meg, hogy valakinek akár tíz keresztapja van – tegyük hozzá, teljesen hivatalosan. Eleinte nem értettem, miért jó ez, de az egyik komám elmagyarázta. Ha a gyermek a későbbiekben valamiféle bajba keveredik, azonnal van nyolc-tíz telefonszám, amit fel tud hívni, segítséget kérve. Bár ez egy egyszerű magyarázat, sokkal több minden van mögötte. Ezzel a komasággal a barátság is megerősödik, hiszen az idő elteltével már a gyerek miatt sem fog lazulni. A gyereket karácsonykor, a születésnapján és a névnapján is felköszöntik a keresztszülei. Ilyenkor összeülnek és hosszan elbeszélgetnek. Ezzel a barátság szinte testvéri szintre tud emelkedni.

Reklám

A ti történetetekben hogyan jött ez a komaság?

Ahogy teltek az évek, jöttek a gyerekek és egymás komái lettünk. A tízéves lányomnak és a nyolcéves fiamnak is mindhárom székely barátom a keresztapja, akárcsak én az övéknek. A Csallóközben is elterjedt ugyanez a gyerekkori barátaimmal, heten ápolunk nagyon erős barátságot, és egymás komái vagyunk. Nálunk nem történhet meg, hogy mondjuk a gyerek születése után fél évig nem találkozunk a barátaimmal, mert minden hónapba van alkalom az összeülésre. Így természetesen támaszkodni is van kire. Amikor az említett három székely családdal nagyon jóban lettünk, az egyik nyaraláson kipattant a fejemből az ötlet: mi lenne, ha a csallóközi embereket elvinnénk Székelyföldre? Ami a leginkább megtetszett az első egyhetes ottlétem alatt, az a nemzeti öntudat volt. Ez az érzés gyerekkorom óta túlteng bennem, és a hazaérkezésemet követően olyan érzés fogott el, hogy mennyire remek lenne, ha ezt minél több csallóközi ember is átélhetné. Ezáltal nem kellene attól félnünk, hogy húsz-harminc év múlva már nem kérhetnénk magyarul kenyeret a péknél, vagy nem fizethetünk magyar kasszásnál az üzletekben. Akkor még nem érett meg bennem az ötlet, hogyan is lehetne ezt kivitelezni, de

amikor első alkalommal jártam a Csíksomlyói Búcsúban, azt gondoltam, minél több magyar embert el kellene vinni oda. Olyan energialökettel tér haza onnan bárki, hogy egészen biztosan teljesen más szintre kerül a nemzeti öntudata. Az egyik nyaraláson a székely barátaim biztattak, csináljak meg egy utat, hirdessem meg az utazást.

Össze is raktuk a helyszíneket, de még elég amatőr módon szervezkedtünk. 34 ember vett részt ezen, de profitunk nem is igazán lett belőle. Viszont ennek ellenére is csináltuk tovább, a következő évben már két utat szerveztünk, és így növekedett az utak száma évről évre. Az utóbbi tíz esztendőben már nagyon sok energiát belefektettünk. Megesik, hogy már decemberben 100-120 ember megkeres, hogy küldjem ki előre a következő év programjait. Jelenleg ott tartunk, hogy évente nagyjából 300 embert tudunk elvinni Székelyföldre és megmutatjuk nekik az ottani látnivalókat. Át tudják azt is élni, mi miatt annyira keresett az a vidék.

Tehát a nemzeti összetartozás jelentette az alapgondolatot, amit tovább akartatok vinni. A közös eszme mellett hogyan néznek ki a programok?

Erdély a történelmünk és a kultúránk bölcsője, de nagyon fontos továbbá, hogy csodálatos a táj. A Fogarasi-havasok vagy a Békás-szoros látványa annyira katartikus élmény, hogy az már szinte hihetetlen. Összeraktunk egy olyan programot, hogy az emberek láthassák a természeti csodákat. Mindig odafigyelünk arra, hogy a programban legyen egy kis történelem is. Olyan vár, kastély vagy emlékmű, amelyet valamelyik nagy történelmi személyiségünkhöz tudunk kapcsolni. Így teljes az egész: van benne kultúra, természeti szépségek és történelem is.

Szerinted a változatos program az oka annak, hogy ugyanazok a személyek akár minden évben elmennek ugyanarra a helyre, ahol azt megelőzően már jártak?

Rengeteg a visszajáró. Már novemberben-decemberben azon dolgozunk, hogy változatosabbá tegyük a programokat. Van egy kedves házaspár, akik tizenkettedik alkalommal jöttek el velünk idén a Csíksomlyói Búcsúra, és azt mondták, hogy az öt napból most is volt három olyan, ami teljesen újat nyújtott számukra. Mindig ötnapos utakat szervezünk, de nagyon fontos, hogy a falusi turizmus keretén belül.

Olyan családokkal dolgozunk együtt, akik ebből élnek és akár tíz-tizenkét főt is vendégül tudnak látni. Külön vécékkel és fürdőszobákkal rendelkező szobákban, betartva az intimitás és a higiénia szabályait. Az utasaink meg tudják kóstolni a helyi ízeket és megtapasztalják a vendégszeretetet.

Elbeszélgetnek a hazaiakkal, sokszor hallom vissza, hogy hajnalig folyt a diskurzus, annyira jó volt a hazaiakkal beszélgetni. Ez mindenképpen hozzájárul, hogy sokan visszajárnak. Plusz megemlítem a három székely barátomat is, akik olyanok, mint a kétlábon járó enciklopédia, óriási lexikális tudással rendelkeznek. Ezenkívül sok ismerősük is van, volt, hogy az egyes utak során besegített a plébános, a tiszteletes vagy akár a polgármester is. A kirándulóink rengeteg helyivel találkoznak.

Talán észre se veszitek, hogy rengeteg emberrel közös élettörténetet írtok…

Pontosan. Jó, hogy nem egy idegenvezető viszi őket, akivel öt napig együtt vannak, hanem egy egész csapat, szorosan összedolgozva.

Európában több olyan hely is található, amely szorosan összefügg a magyarsággal. Miért éppen Erdély lett ennyire ikonikus?

Ha a történelem felől közelítjük meg, a magyaroknak talán Erdély elvesztése fáj a leginkább. Nagyon nagy területről és óriási értékekről beszélünk. Rengeteg történelmi és irodalmi nagyságunk született, élt ott. Arról nem is beszélve, hogy a Kárpát-medencében a mai napig a székely népcsoport tartja leginkább a magyar nemzeti öntudatot.

Ha valaki elmegy Erdélybe, úgy érzi magát, mintha a magyar mennyországba csöppenne.

Annak idején el sem tudtam képzelni, hogy létezik egy ilyen hely. Bár náluk is próbálkozik a globális világnézet, mindig azt szoktam mondani, hogy egy liberális székely is erősebb nemzeti öntudattal rendelkezik, mint egy szélsőséges magyar.

Milyen intéznivaló vár a kliensetekre és mire kell felkészülnie?

A Facebook-profilunk a fő platformunk, itt lehet áttekinteni a kínálatunkat. A programoknál az elérhetőségünk is fel van tüntetve. Aki felhív vagy küld egy üzenetet, annak szívesen válaszolok bármilyen felmerülő kérdésre. A programok részletesen le vannak írva. Mindig szoktam mondani a kirándulóknak, hogy a tűsarkú cipőt otthon lehet hagyni, hiszen sokat sétálunk. Vannak nyugdíjas korú vendégeink is, ezért nem csinálunk olyan túrákat, amely során valaki teljesen kimerülne. Nem edzőtáborba, láncokon mászni visszük őket, hanem egy olyan programot akarunk összeállítani, hogy az ne legyen túl fárasztó, legyen benne szabad program, de ugyanakkor élvezzék is. Fantasztikus dolog kétezer méter magasan lenni.

Milyen időpontjaitok vannak még és mikor indultok?

Egyelőre még három program van betervezve. Volt olyan, hogy sokan lemaradtak, ezért egy negyedik időpontot is betettünk.

Július 24-én, augusztus 21-én és szeptember 11-én indulunk. Öt nap, négy éjszaka, reggeli és a vacsora biztosítva, házikoszttal. Mindig oldjuk az ebédet is a kirándulások során, tehát aki szeretne ebédelni, annak lesz rá lehetősége.

Ez is rugalmasan működik, tehát nem fordulhat elő olyan, hogy valamely program elmaradjon az ebéd miatt. A helyek már előre le vannak foglalva az útvonalunkon.

Akinek nem sikerül idén elmenni veletek, annak jövőre is lesz lehetősége?

Igen, decemberben már készen vannak az egészéves programok, amelyeket ki tudok küldeni. Ha a cégek vagy falvak szeretnének külön jönni, ők is megtalálnak, és az ő igényeikre mérve tudjuk összeállítani a programot. Ezek nagyon jó hangulatú kirándulások szoktak lenni, amely még jobban összehozza a falu lakosságát.

Milyen gondolatokat osztanál meg a projektről, amelyek esetleg eddig kimaradtak a beszélgetésből?

Szerintem sikerült megvalósítani azt, amit tizenvalahány évvel ezelőtt megálmodtunk. Rengeteg könnyes szemet látok búcsúzáskor, sőt olyan eset is történt, amikor egy néni a lányával eljött velünk kirándulni és a lánya ennek hatására magyar óvodába, majd magyar alapiskolába adta az unokáját. A vállalkozás működtetése mellett ezek is nagyon fontos dolgok.

Nagyon szépen köszönöm a beszélgetést, sok sikert és minél több utat, utazót kívánok!

Köszönjük szépen!

 

Szabad időpontok: július 24–28., augusztus 21–25., szeptember 11–15.

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább