Mindennek van határa! (ezért nem árt, ha neked is vannak)
Hogyha már Te is kaptad magad azon, hogy folyamatosan szívességeket teljesítesz, túlzsúfolod a naptárad annyira, hogy saját magadra semmi időd nincs, akkor jó eséllyel akadnak problémáid, a személyes határaid meghúzásával. Az emberi agy gyakran működik úgy, mint a versenyagaraké – addig vagyunk képesek összpontosítani, amíg egy kiszemelt feladat, vagy elérendő eredmény, a szemünk előtt van. Viszont amint egy-egy kipipálandó feladat teljesül, máris új elfoglaltságot keresünk – holott a „most“-ban időzés is adhatna elég örömet és okot a megelégedésre.
Társadalmunkban arra szocializáltak minket, hogy legyünk hasznosak, tevékenyek, a lustálkodás pedig megmosolyogtató, sőt, szégyellendő tevékenység. Akkor érezzük magunkat jól a bőrünkben, ha folyamatosan célokat tűzünk ki magunk elé (még ha csak egészen kicsiket is), és ezek mentén, lépésről-lépésre haladjunk az életünkben.
Aztán eljön az a pont, amikor az ember, egyszerűen kiég. Nem tud eleget tenni a környezete, vagy saját maga által támasztott elvárásoknak, túlhajszolt lesz – ez nem is csoda, hiszen a teendők tömkelegében, teljesen feloldódik valódi örömre való képesség, az elfogadás, a saját életünkbe való, teljes belelazulás. Azok a pillanatok, amikor jól érezzük magunkat felpolcolt lábakkal, az édes semmittevéssel. Amikor kedvünkre főzőcskézünk, mások elvárásai nélkül. Vagy csak megnézhetünk egy filmet, amit mindig szerettünk volna.
Ahhoz, hogy néha fellélegezhessünk a nyomás alól, érdemes megfelelő személyes határokat szabni. Ezek kijelölésében, rutinra váltásában végtelen belső erő rejlik, amely ellenállóbbá tehet, a környezeti hatásokkal szemben és főleg, a nehézségek idején. Az alábbiakban ebben szeretnék segíteni néhány életterület részletesebb megvizsgálásával.
Annak érdekében, hogy a mások ingereinek figyelése helyett, saját magadra tudj koncentrálni, iktass be „csendes órákat“ a napjaidba, azaz kapcsold ki az értesítéseket, a közösségi háló felületén és az üzenetváltó alkalmazásokban. Valójában semmi nem történik és senki nem fog megharagudni rád, ha kicsit később / másnap reggel válaszolsz, az esti órákban érkezett üzenetekre. Akár a repülő üzemmódot is aktiválhatod hosszabb-rövidebb időre, ha koncentrálni szeretnél, egy teljes odafigyelést igényő feladatra, vagy projektre. Minden más megvár.
Meghívtad egy buliba, de tudod, hogy a meghívott társaság, nem igazán neked való? Esetleg fáradtnak érzed magad, az egész heti munkahelyi hajtás, vagy a szülői tennivalók közepette? Teljesen rendben van, ha nem mondasz igent azokra a programokra, amik számodra nem nyújtanak valódi kikapcsolódást, feltöltődést. A nemet mondást lehet igényesen, kedvesen találni anélkül, hogy magyarázkodásba bocsátkoznál.
Nemrég hallottam egy mondást, ami elgondolkoztatott. Így szólt: „Minden egyes másoknak mondott NEM, egy saját magadnak kimondott IGEN.“ Nem kell, hogy lelkiismeretfurdalás övezze, ha visszauasítasz másokat, vagy péntek este szívesebben nézel meg egy sorozatot és rendelsz ételt ahelyett, hogy szórakozni mennél. A saját magadra fordított idő fontos, amelyet te tudsz tartalmassá tenni. Hódolj a hobbidnak, tanulj valami újat vagy csak simán pihenj – érezd jól magad a bőrödben anélkül, hogy mások véleményének fényében határoznád meg saját magad és a szerethetőségedet.
Ha úgy érzed, hogy a munkád túlságosan leköt a szabadidődben is, ha nem tudsz tőle egy pillanatra sem elszakadni, akkor alakíts ki számodra komfortos kereteket. Hacsak nincs külön erre vonatkozó megállapodás a szerződésedben, nem vagy köteles céges ügyeket intézni és hívásokat bonyolítani abban az idősávban, ami a pihenésedről, feltöltődésedről szólna. Amennyiben e téren nehézséget észlelsz, kommunikáld ezt a vezetőd felé és találjatok együtt olyan megoldásokat, amik hatékonyabbá tehetik, a két életterület, egészséges szétválasztását.