FOTÓK: SZABÓ PÉTER PÁL
A Neratovicei téri lakótelep hétemeletes panelházainak ölelésében, egymástól alig 100-150 méterre két játszótér áll. Egy régi, még a múlt rendszerből való, igazi klasszikus csővázas játékelemekkel, többek közt a város egyik – de nem az egyetlen – „halálcsillagával”, illetve egy újabb, már az uniós normáknak is megfelelő. Ez utóbbi az önkormányzat és a Lidl üzletlánc összefogásában épült. A két játszótér között mindössze egy panelház és egy óvodából lett iskola áll. A „Nerat”…
1985-ben az eredetileg „Közép” fantázianéven létrehozandó lakótelep nagy ünnepség keretében a Neratovicei tér nevet kapta. A Prágától alig harmincöt kilométerre fekvő névadó, vagyis Neratovice városa hírnevét a második világháború utáni években az Elba partján levő vegyipari üzeme, a Spolana alapozta meg. Ugyanitt Dunaszerdahelyen, az 1986-ban átadott, eredetileg 60 férőhelyes óvoda és 35 férőhelyes bölcsőde napjainkban szakközépiskolaként működik.
Történt ugyanis, hogy a kétezres évek első felében a városatyák a költséghatékonyság jegyében megszüntettek két óvodát a városban – hivatalosan összevonásról volt szó.
Az egyik a sikabonyi kisdedóvó, a másik pedig éppen ez, a Neratovicei téren lévő intézmény volt. A történethez tartozik, hogy az épületkomplexum nem állt sokáig üresen. A Dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola vette azt csakhamar birtokba, s építette ki ott azóta legendás hotelakadémiáját, melyet a város lakossága, de főként a diákok szimplán „Nerat”-nak neveztek el.
A volt óvodát egy vadonatúj, korszerűen berendezett épületrésszel kibővítették, udvarán a gyakorlati oktatáshoz is köthető cukrászda épült, valamint sportolásra alkalmas teret is biztosítottak a diákoknak.
Miután eltűnt szinte egy teljes városrész, felépült helyén az egykor jellegzetes szürke színéről ismert Neratovicei téri lakótelep. 1982 környékén kezdődött a Fürdőgyolcs bontása, hogy részben átadja helyét az oda tervezett, kb. 350 lakásegységgel bíró lakótelepnek. Az egykori „természetes élőhelyem” közelében épült lakótelepet csupán öt, Qutinor-rendszerben épült blokk alkotja. Ez volt az első olyan városnegyed, amelynek létrejöttét az elejétől a végéig figyelemmel kísérhettem.
Érdeklődve néztem a toronydaruk közt gyakran füstölgő, félig kész panelblokkokat.
Állítólag a panelelemek illesztéseit öntötték be szurokkal szigetelés gyanánt, s ennek során sűrű, fekete füst keletkezett. Az öt panelház fokozatosan készült el, elsőként a városmagtól legtávolabb álló. A lakótelep elnevezését csak időközben kapta, amelynek nyoma mind a mai napig fellelhető az utcafronthoz legközelebb álló, középső blokk oldalfalán egy emléktábla formájában. Rajta Dunaszerdahely és a cseh Neratovice város címerével. A márványtáblát Almási Róbert festőművész tervei alapján a Kommunális üzem somorjai kőfaragóműhelye készítette carrarai fehér márvány felhasználásával.
Az itt létrehozott öreg játszótér nagyjából egyidős a lakóteleppel, s bár játékelemei kissé viseltesek, aki a nyolcvanas években nőtt fel, kedves nosztalgiát élhet át általuk.
Ritka manapság, hogy a múlt rendszerre jellemző csővázas vaskonstrukciókat ennyire épen és egységesen megkímélte az idő vasfoga. Számomra azért is érdekes, mivel gyerekkoromban alig játszottam itt, és a játszóteret mindössze néhány éve ikergyermekeinkkel, Emesével és Mátéval „fedeztük” fel egy sétánk alkalmával. S ha már a környéken jártunk, rögtön két játszóteret is kipróbáltunk, két mind stílusában, mind korszakában eltérő játszóhelyet.
Az öregben, ami helyileg két blokk takarásában, valamint a szakközépiskola mellett áll, egyértelműen a Nyugati lakótelepihez hasonló „halálcsillag” vitte a prímet. A kerítés túloldalán, vagyis az egykori óvoda területén egyébként anno szintén állt játszótér, valamint egy aranyos csigaszobor. Ezeket már rég elbontották.
A „miénktől” mindössze színezésében eltérő „halálcsillag” ugyanúgy nyikorog, akárcsak a Nyugati lakótelepi. Mindkettőt a kor szellemében módosították, miután utólag hat darab ülésdeszkával látták el. Anno maximum a csővázon lehetett ülni vagy állni és legfeljebb mászni. A múlt rendszerben közkedvelt űrhajózással kapcsolatos motívumot megtestesítő játékelem mellett csővázas mászókák, libikókák, homokozó és szintén egy régebbi fajta csúszda található itt. A játszótér talaja nem túl igénybe vett természetes fű, ami azt is bizonyítja, hogy a lakótelepi gyermekek körében az újabb, Lidl-féle játszótér valószínűleg népszerűbb lehet.
Ez talán annak is köszönhető, hogy az utóbbi sokkal árnyékosabb helyen van, mint ez a „szocis”.
A Lidl mint az közismert, egy ideje évente meghirdeti a „Žihadielko” elnevezésű internetes versenyét, amely során kategóriánként a két legtöbb szavazatot gyűjtő település egy új gyermekjátszótérrel gazdagodhat. Így nyert játszóteret városunk, amely napjainkban a Fenyves lakótelepen áll. Ez a projekt meglehetősen újkeletű, azonban az üzletlánc korábban is a szívén viselte a legkisebbeket, és rendszeresen besegített az önkormányzatoknak. Dunaszerdahelyen, itt a Neratovicei téri lakótelepen 2012-ben.
„A játszótér a Lidl Slovenská republika, v.o.s. üzletlánc támogatásával készült” – áll a játszótér bejárata melletti táblán, a szupermarket ismert logójával, illetve Dunaszerdahely címerével egyetemben.
A Lidl ekkor nem csupán a Neratovicei téri játszóteret finanszírozta, hanem az előtte lévő lakótelepi parkolót is. A két oldalról egy-egy hétemeletes panelház övezte játszóteret délkeleti irányból garázsok, illetve a Zöldfasor, családi házas lakónegyed határolja. A részben körbekerített játszótér, mint azt már említettem, meglehetősen jó fekvésű, hiszen minden oldalról évtizedes fák oltalmában áll, ami a nyári melegben szinte főnyeremény. Talaja természetes fű, amelyet az egyes játékelemek alatt apró kavics vált fel.
Központi eleme egy jókora, fa szerkezetű „várbástya” csúszdával, amiből hosszú függőhíd vezet ki, illetve egy kötélből font „mászófal”.
Nem hiányozhatnak a hinták, a rugós hinták és a padok sem. A lakótelep játszóterének „pörgönce” amolyan atipikus darab, a homokozó szintén alaptartozék. Ami viszont ritkaságszámba megy, az a játszótér melletti kosárlabdapálya! Mégsem gondolnám, hogy nagy csaták helyszíne lenne, hiszen az egyik kosárpalánk fölé nőtt hatalmas és mutatós szomorúfűz a „hárompontosok” útjában áll. A játszótér valódi grund jelléget izgalmas fekvése adja, valószínűleg még a lakótelep keletkezésekor jöhetett létre a gyermekbirodalom két térfele közti szintkülönbség. Ilyen tekintetben pedig szerintem az egyik legszebb városi játszótér a Neratovicei téri Lidl-féle! Az csak hab a tortán, hogy a kerítésen mindeközben illatozó lila akác fut…