Klikk Out Vikkendhouse: Tíz erős női hang Gyenge Veroni világából
Ez a tíz dalból álló válogatás egyfajta zenei önarckép: a portugál lüktetés, az ukrán mítoszvilág, a jemeni dallamok és a román hiphop mind egy soknyelvű, lázadó és ünneplő női polifónia részei. Veroni ebben a mixben nemcsak ízlését tárja elénk, hanem azt a mélyen rétegzett, szenvedélyes és kompromisszummentes világot is, amelyben él és alkot. Számomra ő nemcsak egy meghatározó alkotó a szlovákiai magyar kulturális térben, hanem egy olyan társadalmi hang is, aki tudatosan formálja és őrzi a szlovák–magyar identitás méltóságát. Most az ő zenei világa szólal meg a Vikkendhouse válogatásában – érdemes odafigyelni rá.
Fotók: Ugróczky István
Szevasztye! Én vagyok a Gyenge Veroni. Hallod, nincs öccsöp boldogságod? Eskü, buszjegyre kő! Olyan vagyok, mint azok a felhúzható balerínák, viszont ha engem húzol fel, hattyútánc helyett rímelő, trágár ritmusokat köpök. Napi 8 órában átlagos munkahelyét gyűlölő szlovákiai magyar ember vagyok, a többi órát pedig szlovák, magyar, angol slam poetry és rapszöveg írásával, aktivizmussal, tartalomgyártással, moderálással, coachinggal, szervezéssel töltöm.
Kötél vagyok – néha másokon segítek, néha összetartok dolgokat, néha a saját nyakam köré tekeredem.
Veroni és a zene:
Apám zenei ízlésével szívhattam magamba ezt a lázadó vénát. Gyerekkoromban Hobót, Deák Billt, Pokolgépet, Eddát, operetteket, táncdalfesztivált és nótákat hallgatott a család. Van egy kazetta, amelyiken négy-öt-hat évesen énekelek, mondókázok, anyósviccet mesélek. Állítólag az “Ádám hol vagy”-ot, az Oroszlánkirályt meg a Csárdáskirálynőt annyit énekeltem, hogy megutálta a család.
Sok helyet foglalnak el a fejemben a ´80-as évek rockdalai.
Slameltem már úgy, hogy random a Duna túloldaláról a háttérzenét az Ossian szolgáltatta.
De azért ma már teljesen más hullámok csapnak meg. Nem tudom leszűkíteni egy műfajra. Jöhet a klasszikus, a psytrance, a hiphop, jazz, reggae, dancehall az autentikus cigányzene. Azt is szeretem, amikor keverednek a műfajok. Egy kis rap, egy kis folk, b*szatós beatek és megvetté’! Na meg az élő zene, egy jó kis koncert+tancovacska, azzal is. Mostanában leginkább a hiphop felé úszok, rapper csajokat hallgatok, szeretem hallani más nyelvek ritmusát, lefordítom, megnézem, nekik mi a kínjuk.
Szeretek playlisteket gyártani, jelenleg Spotify-on, de YouTube-on kezdtem, a mai napig visszatérek a tikkokot1 és tikkokot2 című dump playlistjeimhez, hátha van ott valami, amiről megfeledkeztem.
Legjobb barátom: Shazam. Van fellépések előtti playlistem, klasszikus zene playlistem, karaokézlak eccer playlistem, rítá vóna playlistem, popesz rázós playlistem, népdzsanázós…
Akadtak olyan fordulópontok az életedben, ahol a zene irányt mutatott, vagy mélyebb megértéshez segített?
Sok mindent kapcsol össze a zene az életemben. A mama halálos ágyán is még egyszer a fülébe elénekeltem a Pálpaliné balladáját. Életem egyik legszebb emléke, mikor barátnőimmel egy körben ülve, egymás kezét fogva énekeltünk egy rövid dalt, amit az alkalomra írtam. Vagy ahogy éjjel a Bözsibez, egy darab repró előtt a Proud Mary-re csapatjuk, vagy ahogy a folkban a Parno Grasztra táncoljuk el a cipellőket (már akin vannak). A zene sokszor elmondta helyettem az érzelmeimet. Megfogalmazott valamit, amit addig nem foglaltam szavakba. Vagy csak annyival is segített, hogy szó nélkül elvitt a flow.
Hogyan és milyen gyakorisággal hallgatsz zenét napjainkban?
All day every day!
A zene ott van, amikor végtelennek érzem magam, amikor csodákat tapasztalok, és amikor összekuporodva sírok aktuális fájdalmamon.
Most térjünk át a mixre, amelyben tíz kedvenc zenéd hangzik el. Mi alapján állítottad össze ezt a válogatást?
Erős női hangokat szerettem volna mutatni. A világ minden tájáról, sokféle nyelven. Számomra ez a playlist egy tüntetés és egy ünnep. Mutatja, hogy nemcsak egyfajták vagyunk, hogy a női hang erős és határozott. A dalok más-más nyelvi és kulturális térből szólalnak meg – portugál, ukrán, jemeni arab, román, spanyol, francia, US és brit angol. Összetettek, modernek mégis ősiek, visszanyúlnak a gyökerekhez. Elindulunk majd elveszünk a szív törésében meg a hazátlanságban, aztán visz a flow az elektro-folk fusionon és a román hiphopon át a spanyol, NY és UK rappig, ahol már végképp meggyulladunk és elsöprő lángokkal égünk a francia lázadásig. Majd jön Akua Naru, megölel mindenkit és szerelmet vall a költészetnek.
Ezek a asszonyok, nem kérnek engedélyt!
A MIX:
TRACKLIST:
Mão na Mão – Ana Lua Caiano
Босорканя – Alina Pash
Hana Mash Hu Al Yaman – A-WA
Pankăreală – Subcarpați
Bilingue – Snow Tha Product
Herida Abierta – Santa Salut
Gross – Princess Nokia
Venom – Little Simz
La rage – Keny Arkana
Poetry: How Does It Feel? – Akua Naru